Moje práce na podzimní prázdniny byla inventarizace knihovny angličtiny. Letos jsem se stala jejím správcem, což přes rok znamená dohlížení na výpůjčky, vymáhání dlouho půjčených titulů a objednávání nových, jsou-li peníze (což je pro knihomola, jako já, obzvláště uspokojující činnost). No a jednou za rok proběhne kontrola a přepočítání všech knížek.
Mám štěstí na fakt dobře vybavenou školu, a kabinet angličtiny zvlášť. Máme snad stovky titulů.
Naše anglická knihovna má tedy několik částí - žákovskou, to je beletrie, co si půjčují studenti. Pak jsou to slovníky, kterých máme hodně, několik druhů, a které se občas nosí do hodin, třeba pro kontrolu hláskování při psaní esejí. Dál máme i sady zjednodušené četby, třeba 16 kusů Gulliverových cest, mírně pokročilá úroveň. A nakonec největší část, odborná knihovna pro nás, učitele - příručky, učebnice, kopírovatelné materiály. Ty jsem sice loni všechny probrala (dva dny jsme loni místo školních výletů strávily s kolegyní jejich přebíráním), zařadila do polic a ty pak označila "Grammar", "Exams", nebo "Background studies", ale je jich tolik, že stejně nevím, kde která kniha je.
No a teď ta inventarizace - podle seznamu knih musím zkontrolovat, že tu fyzicky jsou. Pokud nejsou, tak o nich musím vědět (ta je půjčená tím a tím studentem nebo tu má na stole kolega protože ji často používá). Až to všechno projdu, přijde někdo z vedení a několik titulů náhodně zkontroluje: "Tak mi ukažte signaturu Aj1853." A já půjdu, sáhnu pro ni, otevřu na 1-4 straně, kde najdeme razítko školy a zkontrolujeme inventární číslo. A je to. Jasně. Jak lehce vydělaná stovka měsíčně navíc!
Nedělala jsem si iluze, že to bude práce na dvě hodiny, ale stejně mi to zabralo věčnost. Vopruzů tu bylo hned několik:
- vytištěný seznam knih nedává smysl. Knihy jsou tu zapsané tak, jak se kupovaly, takže třeba 10 Gulliverů a pak o tři strany dál další 4, a pak se dokoupily ještě dva do sady. Navíc jsou knihy pojmenované pokaždé jinak - jednou je to Slovník Oxford a jednou Oxford Dictionary.
- knihy nejsou zvenku označeny. Takže každou jsem musela vzít do ruky, otevřít, a někde na začátku najít razítko s číslem.
- jsou tu knihy, co tu být nemají. Darované knihy a starší vyřazené knihy v seznamu nejsou. To ale zjistím až ve chvíli, kdy ji vezmu do ruky, otevřu a nenajdu signaturu. Nebo najdu, ale nenajdu zase tu signaturu v seznamu - je stará a vyřazená, jen ji nikdo neškrtl.
- někdo si knihu půjčil, nikam to nezapsal a teď chybí. Nebo jsem ji vyhodila v červnu při tom přebírání? Kontrolovaly jsme to sice s kolegyní každá dvakrát, abychom nevyřadily knihu se signaturou, ale stát se to mohlo. Dobře mi tak...
- když projdu jednu skříň, nemůžu ji zamknout a nikomu od teď až do kontroly od vedení nic nepůjčit (nebo můžu, ale je to blbý). Takže i když tam teď ty slovníky byly všechny, ještě stokrát se vezmou do hodin. Budu teda doufat, že se vrátí všechny...
![]() |
"Nežertuji, Paní Sharp. Vy máte naši knihu. My máme Vašeho syna." zdroj orbázku: http://theslcpubliclibrary.weebly.com/uploads/1/8/4/6/18460800/8669810_orig.jpg |
Mohl mi v tom utápění se v knihách někdo pomoct? Mohl. A pomohl - kolegyně, po které jsem knihovnu přebrala, se mnou prošla zjednodušené sady readerů a všechny slovníky. A pak ostatní kolegové pomáhali taky - kromě řečí "Jo, to vím, taková modrá, bývávala tady v tý polici, než jsi to přerovnala," mi třeba vážně pomohli něco najít a odškrtat. Ale stejně, děs.
Nakonec mi pár knih přece jen chybělo, ale směla jsem je naštěstí odepsat. Všechny tři knihy, na které jsem byla dotázána, jsem hned našla a ukázala (resp. u obrázkového slovníku jsem to trefila až na třetí dobrou, ale našla jsem ho). A poučení pro příští rok?
- začít dřív! Dva týdny před termínem je málo.
- označit během roku knihy zvenčí. Aspoň některý, ať nemusím brát do ruky úplně všechny.
- hlídat výpůjčky ještě ostražitěji. Nepůjčovat knihy oproti nečitelným podpisům. Hlídat, aby maturanti před maturitou všechno vrátili.
- koupit si za peníze, co za tu funkci mám, nějaký pěkný boty, ať se mi po té stoličce líp leze.
![]() |
zdroj obrázku: http://favim.com/orig/201105/06/Favim.com-35538.jpg |