Jenže... Znáte takové ty starší dámy, na kterých na první pohled vidíte, že to jsou učitelky? Nemusí třeba ani promluvit a je to na nich prostě vidět? Nebo naopak, sotva otevřou pusu, začnou někoho poučovat, jsou rázné, na všem hledají chyby, mají i takovou dikci... mají to nějak v sobě, kolem sebe, jako auru a vy si řeknete: no jo, typická úča.
Co nedělat:
Nepoučovat ostatní. Zvlášť, pokud nejsem v práci.
Spolknout třeba věty typu: "Vždyť jsem to už říkala. Tohle si musíš pamatovat, není to tak dlouho, co jsem to vysvětlovala..."
Nehledat na všem chyby. Zvlášť, pokud nejsem v práci.
Kamarád udělá v postu na facebooku gramatickou chybu - udržet se a neopravit mu to hned v dalším komentáři. Spolknout i to, když píše anglicky a vynechá člen nebo použije špatný gramatický čas... Není to písemka a on není můj student!
Nemluvit nahlas, není-li to zapotřebí.
To zrovna mně asi nehrozí, na studenty nekřičím, jednak to není můj styl a jednak trpím na záněty hlasivek, tak se snažím svůj hlasový aparát šetřit. Nicméně vyhnout se takové té učitelské dikci neuškodí a přednesu jako bych byla ve třídě neuškodí.
Nedávat nevyžádané dobré rady.
Myslím, že se to týká spíš učitelek na prvním stupni nebo ve školce, které se musí o žáky starat více a učit je i správným návykům (teple se obleč, neskákej ostatním do řeči, ukliď si po sobě drobky ze svačiny...). Nicméně vnucovat ostatním doporučení z pozice člověka s více zkušenostmi nebo vhledem nemusí být příjemné, pokud si o ně člověk sám neřekne.
Nevychovávat cizí děti.
Pokud budu na výletě v ZOO a dítě bez dozoru se bude pokoušet vlézt do klece ke lvům, tak zasáhnout, pokud puberťák v tramvaji nepustí starou paní sednout, tak zasáhnout, ale jinak si nechat své výchovné metody pro vlastní děti.
Nesoudit lidi podle znalosti angličtiny (češtiny, zeměpisu, matiky...).
Z letmých rozhovorů u oběda jsem usoudila, že se to zdá nepochopitelné mnohým mým kolegům - vidět studenta jako člověka a přitom ho nesoudit podle dovednosti v tom daném předmětu. Vyhnout se hláškám "V tom hokeji se sice docela dobrej, ale teda na matiku hlavu nemá. ...V angličtině je to slabota, přitom hloupý není, ostatní předměty prý zvládá. " Holt, ne jen školou živ je člověk.
Co dělat:
Dělat si ze sebe srandu.
Nezapomenout na humor - ve třídě, v kabinetě, doma.
Oddělit práci od soukromého života.
Můj manžel zná plno mých tříd i studentů z vyprávění, ví o mých projektech, o zajímavých článcích z učebnic, o povedených i nepovedených aktivitách. To asi jinak nepůjde. Někdy musím písemky, třeba ty pololetní, opravovat do noci. Tomu se taky asi nevyhnu. Ale klíč asi bude v tom, nenechat mou práci zasahovat do našeho života příliš - a soustředit se i na jiné věci. Písemky mohou počkat na večer, odpoledne můžeme mít vlastní program...
Vídat učitelky i neučitelky.
V rámci psychohygieny se setkávat s kamarádkami učitelkami, sdílet starosti i radosti a nápady. Zároveň vídat i lidi z jiných oborů, vyslechnout si jiné problémy a nechat se inspirovat i jinak...
A nejzásadnější:
Když zjistím, že a) mě ta práce přestala bavit nebo b) přes všechna opatření jsem "úča", s učením skončit.
Někdy je změna nutná. Třeba ne napořád, ale na i rok v jiné profesi může pomoci... :)
Tak nevím, bude to stačit? Máte někdo další rady, jak se z toho v průběhu let nezbláznit a neskončit s "diagnózou"?
Žádné komentáře:
Okomentovat