...a mí první maturanti budou pryč. Je to ta třída, kterou jsem tu už zmiňovala dřív, moc jsme si nesedli. V jejich posledním ročníku na gymplu se to zatím moc nezměnilo a i když jsme na tom na konci minulého školního roku už byli nějak líp, zase je to tam, kde před tím - na bodu mrazu.
Důvodů asi bude víc. Letos je v maturitních ročnících vůbec trochu jiná atmosféra - ministerstvo školství schválilo, že se profilová (školní) maturitní zkouška z cizího jazyka dá nahradit jazykovým certifikátem. V seznamu těch uznatelných certifikátů je třeba nejrozšířenější Cambridgeská zkouška FCE, která je na úrovni B2 (o jednu výš než je státní maturita).
V praxi to znamená, že pokud se student rozhodne skládat maturitu z cizího jazyka (a to je pro něj často povinné), může skládat státní maturitu, která je pro naše gymnazisty většinou docela jednoduchá, profilovou (školní) maturitu, kde si klasicky vytáhne jednu maturitní otázku a mluví o ní anebo si zaplatí a složí jazykovou zkoušku a na maturitním vysvědčení pak bude mít napsáno "nahrazeno".
Příprava na maturitu ve třídě se tedy trochu mění - jsou tu tři různé varianty, se kterými se studenti mohou potkat, a příprava na každou se trochu liší. Na tu klasickou školní maturitu potřebují znát reálie a slovní zásobu maturitních témat do hloubky tak, aby třeba o historii Británie nebo literatuře mohli mluvit 15 minut. Na státní maturitu potřebují procvičit všechny dovednosti, protože je tam poslech, čtení, esej, gramatika a také ústní část, kde se během 15 minut jedno to maturitní téma taky objeví, byť jen jako monolog na pět minut. No a na další jazykové certifikáty potřebují kromě všech těch jazykových dovedností i umět si poradit s typem té zkoušky, takže se naučit strategiím pro efektivní čtení, organizaci při čtení textu atd. - ale zase ty reálie a slovní zásoba úzce spjatá s maturitními tématy jim primárně nepomůže. Takže, co teď?
V tě mé třídě je 15 studentů, z toho jeden už FCE má (a nechá si ho uznat), dalších 10 si ho bude dělat teď v pro ně jediném možném prosincovém termínu, tři studenti budou maturovat státně a jedna studentka nejspíš vůbec. Na klasickou školní maturitu se teď nikdo nechystá - ale kdyby se jim FCE nepovedlo, a oni v únoru, až budou výsledky, zjistili, že zkoušku neudělali, tak se u té školní maturity uvidíme.
Na začátku roku jsme se dohodli, že maturitním tématům jako takovým nebudeme věnovat drtivou většinu času, jak to v posledních ročnících bývá, ale zase je úplně nemůžeme vynechat - projedeme je tedy formou prezentací, takže si studenti aspoň procvičí prezentační dovednosti. Nějaký čas budeme věnovat také práci s učebnicí, protože si ji koupili teprve loni a je na úrovni B2/C1, takže i trochu pokročilejší, než potřebují k maturitě nebo certifikátu, ale budeme v ní přeskakovat podle toho, co se nám bude hodit. A v neposlední řadě si, aspoň do Vánoc, budou procvičovat testové úlohy k FCE certifikátu.
Před začátkem školního roku jsem sice zpanikařila, že nemám pořádně připravená ta maturitní témata a budu se s nimi podrobně seznamovat až za pochodu (jedna moje kolegyně si je totiž VŠECHNA zpracovala o prázdninách, včetně handoutů pro studenty, zatímco já jsem si jen nadepsala šanon "Maturitní témata 1.-10., 11.-20."), ale nakonec je všechno jinak a v přípravách musím počítat i s dalšími věcmi.
Jenže, nikdy se nezavděčíš všem. Takže zatímco jeden by chtěl dělat spíš obecnější lehčí věci ke státní maturitě, jiný by chtěl procvičovat jen cvičení k FCE a další mi rovnou řekl, že teda tu prezentaci na Velkou Británii udělá, ale už teď ví, že ten deadline, kdy mi ji má poslat ke kontrole, asi nestihne, protože na tom nechce strávit moc času - a vlastně ho to vůbec nezajímá. Většina studentů totiž o variantě "a co když to FCE nedám" vůbec nepřemýšlí - a že bych je nakonec u té maturity fakt mohla zkoušet, to jim přijde absurdní.
Já bych jim samozřejmě všem přála, aby to udělali - i když mi to třeba nevěří. Mezinárodně uznávaný jazykový certifikát, který si navíc udělají v době, kdy se ještě nemusí učit na ostatní maturitní předměty a přijímačky, se jim pochopitelně bude hodit víc než "obyčejná" maturita z angličtiny. Ale možná by nebylo špatné trochu myslet na zadní vrátka a nevyhazovat hned všechny pracovní listy se slovní zásobou z prezentací, které pro ně navíc připravují spolužáci...
Sice se mi občas podaří je trochu nadchnout i pro ta obyčejná témata a s chutí si zahrají hru s mapou Londýna nebo hádají významné historické britské postavy - ale ty kyselé obličeje, když vejdu do třídy, ty mě straší ve snu. Přesto si pokaždé, než vejdu do třídy, říkám: "Dneska, dneska to bude fajn hodina! Nádech, aaa..."
Jak budou naše společné hodiny vypadat třeba v tom únoru, březnu, až budou mít díky certifikátu maturitu "v kapse" a ta vnější motivace aspoň trochu něco dělat zmizí, to se nechám překvapit...